Rituali i ceremonije u procesu žalovanja

Kada netko koga voliš umre, tvoj cijeli svijet se promijeni. Pokušavamo pronaći nešto opipljivo u smrti voljene osobe. Imamo se potrebu oprostiti, imamo potrebu osjetiti povezanost s tom osobom iako ona više nije tu. Načine suočavanja s umiranjem i smrću usvajamo kroz kulturne obrasce, religiozne rituale i obiteljsku tradiciju. No rituali ne moraju nužno biti vezani za određeni sustav vjerovanja, religiju ili kulturu. Iako u većini slučajeva imaju svrhu povezivanja ljudi, oni isto tako mogu biti u potpunosti individualno i osobno iskustvo. 

Rituali su važan dio ljudskog života. Mnoga istraživanja su pokazala da nam rituali nakon smrti voljene osobe pomažu u procesu žalovanja te se kroz vrijeme lakše mirimo s gubitkom i krećemo dalje sa zacjeljivanjem. Rituali nam pružaju značenje, smisao, strukturu, povezanost kako bismo na zdravi način procesuirali svoju tugu i iskazali počast onome koga smo izgubili. 

Neke su prakse vezane uz smrt i umiranje zajedničke mnogim kulturama i religijama, ali među njima postoje i značajne razlike.  No što kada pričamo o gubitku trudnoće i gubitku bebe? Dok su neka društva razvila razrađene rituale i ponašanja za oplakivanje ove vrste gubitka, zapadni svijet ostao je bolno lišen takvih rituala. Kao rezultat toga, parovi koji žele priznati i ožalostiti gubitak nerođenog djeteta često moraju stvoriti vlastite ceremonije i tradicije. Kada se izvodi s namjerom i poštovanjem, ceremonija u čast gubitka trudnoće može biti duboko iscjeljujuća. Ceremonija može pomoći potvrditi vaše osjećaje o gubitku i može vam dati praktičnu, opipljivu stvar koju možete učiniti sa svojom tugom. 

Otkuda onda krenuti? Kako osmisliti vlastitu ceremoniju ili ritual? Što je u njima važno?
Vaša ceremonija ili ritual mogu biti što god vi želite i mogu izgledati kako god vi želite. Nema pisanog pravila što je prihvatljivo ili neprihvatljivo ili da morate učiniti nešto samo zato što su drugi to tako napravili. To je duboko emocionalno, intimno, privatno iskustvo. I vi ga stvarate onako kako osjećate da će vama biti značajno te vam donijeti utjehu, mir, oproštaj. Možete uključiti druge, a i ne morate, možete biti sa svojim partnerom ili vi sami. Možete napisati pismo ili pjesmu i pročitati je, ili možete provesti te trenutke u tišini. 

Ovo su samo neki od prijedloga kako možete odati počast svojoj bebi.

 

Organizirajte ceremoniju sjećanja

Ceremonija uključuje ritual i vrijeme za razmišljanje o tome što vam je trudnoća značila. Na primjer, možete posaditi biljku u svom vrtu ili drvo u  lokalnom parku ili šumi. Ako živite blizu mora/rijeke/jezera, možete otići do obale  i staviti cvijeće na vodu. Možete poslati balone u zrak (biorazgradivu vrstu koja ne šteti divljim životinjama), možda stavite poruku u jedan od balona ili napišite poruku na njih. Možete napisati pismo svojoj bebi i zakopati ga zajedno s cvijećem ili uspomenama. Možete razbacati sjeme u vjetar. Nakon svakog od ovih rituala ceremoniju možete završiti kratkom molitvom, čitanjem pjesme, meditacijom ili tihim razmišljanjem. U ceremoniju možete uključiti članove obitelji i bliske prijatelje ili možete biti samo vi s partnerom. Možda će nešto od ovoga rezonirati s vama, a možda neće ništa od toga. I to je u redu. Zapamtite da svatko od nas tuguje drugačije.

Iako si možda imala spontani pobačaj, svejedno postoji način da se oprostite od svoje bebe u vidu pokopa. Udruga Betlehem nudi grobnice za nerođenu djecu u 6 hrvatskih gradova. Želja udruge je da osvijeste roditeljima mogućnost ukopa svojih najmanjih. Više informacija potraži ovdje.

Imenujte svoju bebu

Proći kroz gubitak trudnoće znači žalovati nekoga koga nismo imali priliku upoznati. Proći kroz gubitak trudnoće znači žalovati nekoga koga nismo imali prilike držati u naručju, ali svejedno je za njima ostala praznina. Upravo zbog toga naša tuga bude apstraktna ljudima oko nas - kako možemo žalovati, ako ta beba zapravo nije bila stvarna? Ali krivo! Naša beba je stvarna, ona je uistinu postojala - od onog trena kada smo je prvi puta sanjale, do trena kada smo ugledali plus na testu, i naposlijetku kada smo je izgubili. I možda je postojala jedan dan ili nekoliko tjedana, ali je bila tu. I bila je bitna! I samim time je i njen gubitak isto tako bitan. Davanjem imena našoj bebi prepoznajemo ju kao stvarno biće čiji je gubitak prouzročio pravu bol.

Stvorite umjetnost

Stvaranje umjetnosti nakon gubitka možete biti iscjeljujuće.  Bez obzira želite li se okušati u crtanju, slikanju, pisanju ili stvaranju glazbe, odaberite nešto za sebe. I ovdje nije bitno da ste talentirani za nešto ili da vaše djelo mora biti savršeno. Ostavite takva očekivanja iza sebe. Važno je samo da stvorite nešto značajno za sebe i za ono što vam vaša beba predstavlja. 

Izradite spomen kutiju

U kutiju možete spremiti sitne uspomene koje vas podsjećaju na vašu bebu. Slike s ultrazvuka, otiske ruku/stopala, pismo koje ste joj napisale, male čarapice koje ste kupili kada ste saznali za trudnoću, plišanu igračku iz djetinjstva koju ste čuvali za nju. Spomen kutiju pospremite negdje ukoliko još uvijek niste spremni gledati u nju svaki dan. Također je možete zakopati za vrijeme ceremonije sjećanja ili pak stvoriti maleni oltar na vidljivom mjestu u svome domu.

Nosite poseban nakit u spomen na bebu

Ako se osjećate tako, probajte sami stvoriti poseban komad nakita koji će vas podsjećati na svoju bebu. Također možete naručiti nakit koji će, na primjer, imati u sebi dragi kamen po mjesecu rođenja (na vama je hoćete li uzeti mjesec kada je došla na svijet ili mjesec kada je trebao biti termin, kako god se vi osjećate), ručno rađeni nakit s prirodnim cvijećem po mjesecu rođenja ili s ugraviranim imenom bebe. 

Donirajte

Doniranjem možete obilježiti datume termina ili datume kada ste rodili/izgubili svoju bebu. To može biti donacija igračaka nekoj od udruga za djecu, donacija nekog iznosa udrugama poput Betlehem ili Palčić. 

Zapalite svijeću

Paljenje svijeća igra važnu ulogu u raznim tradicijama. One ukrašavaju budističke hramove kao simbol poštovanja dok kršćanski rituali često uključuju svijeće koje označavaju dim koji nosi molitve Bogu. Koriste se tijekom cijele godine u ceremonijama unutar židovske tradicije. Zbog toga nije ni čudno da paljenje svijeća u nama stvara osjećaj dubokog poštovanja, bez obzira koje smo vjeroispovijesti. Možete koristiti svijeće kao dio vaše ceremonije, ili one mogu biti cijeli ritual. Možete zamoliti svoju obitelj i prijatelje da zapale svijeću za vas i vašu bebu. To je ujedno i jako lijepi način da uključite svoje voljene i date im nešto praktično da naprave kada nemaju prave riječi za vaš gubitak.  Možete zapaliti svijeću kada god za to osjetite potrebu na posvećenom mjestu u svome domu ili paljenjem svijeće obilježiti važne datume na koje se prisjećate svoje bebe. 


Možda ćete prisvojiti neki od ovih prijedloga, možda čak i njih nekoliko, a možda ćete osmisliti nešto svoje i novo. Za što god se odlučili, sudjelovanje u ritualima nam pruža platformu da potvrdimo svoje iskustvo i izrazimo svoju tugu povezanu s gubitkom koji smo doživjeli. 

Previous
Previous

Ne možemo zacijeliti ono što ne osjetimo

Next
Next

Trudnoća nakon gubitka - kada živiš od ultrazvuka do ultrazvuka